Bourns Inc. 3224J-1-502G
3224J-1-502G picture photo
Mfg. Part Number
3224J-1-502G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224J-1-502G.pdf
Availability of 3224J-1-502G
QUANTITY
3224J-1-502G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224J-1-502G
Internal Part NumberEIS-3224J-1-502G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package1,500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.181" x 0.138" Face x 0.146" H (4.60mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224J-1-502G
Related Links3224J-, 3224J-1-502G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224J-1-502G Details Description
Related parts for 3224J-1-502G
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR20B/AE20G/APK20B datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC FPGA 444 I/O 676FBGA datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 29POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
L37-3F TO-3 0.25MM W/ADH datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 1A 6HUSON datasheet.pdf