Bourns Inc. 3224J-2-102E
3224J-2-102E picture photo
Mfg. Part Number
3224J-2-102E
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224J-2-102E.pdf
Availability of 3224J-2-102E
QUANTITY
3224J-2-102E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224J-2-102E
Internal Part NumberEIS-3224J-2-102E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.181" x 0.138" Face x 0.146" H (4.60mm x 3.50mm x 3.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224J-2-102E
Related Links3224J-, 3224J-2-102E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224J-2-102E Details Description
Related parts for 3224J-2-102E
IC ARM7 MCU FLASH 256K 64LQFP datasheet.pdf
RES 40 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9V OUT 2W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32MLF datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf