Bourns Inc. 3224W-1-102G
3224W-1-102G picture photo
Mfg. Part Number
3224W-1-102G
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224W-1-102G.pdf
Availability of 3224W-1-102G
QUANTITY
3224W-1-102G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224W-1-102G
Internal Part NumberEIS-3224W-1-102G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.208" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224W-1-102G
Related Links3224W-, 3224W-1-102G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224W-1-102G Details Description
Related parts for 3224W-1-102G
RES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS FMALE PCB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 8MBIT 100QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 2.0VOUT 6A SIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS 6CH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf