Bourns Inc. 3224W-1-254E
3224W-1-254E picture photo
Mfg. Part Number
3224W-1-254E
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224W-1-254E.pdf
Availability of 3224W-1-254E
QUANTITY
3224W-1-254E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224W-1-254E
Internal Part NumberEIS-3224W-1-254E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.208" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224W-1-254E
Related Links3224W-, 3224W-1-254E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224W-1-254E Details Description
Related parts for 3224W-1-254E
TERMINAL BLOCK 9.52MM 2POS PCB datasheet.pdf
REG SW 11.85-22V 6A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM COVER FOR E5CN DIGTL CNTRLR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 280MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 8A 1212-8 datasheet.pdf