Bourns Inc. 3224W-1-501E
3224W-1-501E picture photo
Mfg. Part Number
3224W-1-501E
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224W-1-501E.pdf
Availability of 3224W-1-501E
QUANTITY
3224W-1-501E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224W-1-501E
Internal Part NumberEIS-3224W-1-501E
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.208" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224W-1-501E
Related Links3224W-, 3224W-1-501E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224W-1-501E Details Description
Related parts for 3224W-1-501E
RES SMD 52.3KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKT IDC 10POS W/O KEY TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
POT 2K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf