Bourns Inc. 3224X-1-205E
3224X-1-205E picture photo
Mfg. Part Number
3224X-1-205E
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224X-1-205E.pdf
Availability of 3224X-1-205E
QUANTITY
3224X-1-205E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224X-1-205E
Internal Part NumberEIS-3224X-1-205E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.208" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224X-1-205E
Related Links3224X-, 3224X-1-205E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224X-1-205E Details Description
Related parts for 3224X-1-205E
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 110V 24.8A SOT186A datasheet.pdf
IC TXRX UHF PLL TUNED 32-QFN datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf