CNC Tech 3239-20-1-0500-005-1-TS
3239-20-1-0500-005-1-TS picture photo
Mfg. Part Number
3239-20-1-0500-005-1-TS
Brief Description
SILICON WIRE 20AWG BL 500'
Datasheet Download
3239-20-1-0500-005-1-TS.pdf
Availability of 3239-20-1-0500-005-1-TS
QUANTITY
3239-20-1-0500-005-1-TS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3239-20-1-0500-005-1-TS
Internal Part NumberEIS-3239-20-1-0500-005-1-TS
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand21/33
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.073" (1.85mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.022" (0.55mm)
Length500' (152.44m)
Voltage3000V
Operating Temperature-50°C ~ 150°C