Bourns Inc. 3250W-1-101
3250W-1-101 picture photo
Mfg. Part Number
3250W-1-101
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3250W-1-101.pdf
Availability of 3250W-1-101
QUANTITY
3250W-1-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3250W-1-101
Internal Part NumberEIS-3250W-1-101
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3250 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3250W-1-101
Related Links3250W, 3250W-1-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3250W-1-101 Details Description
Related parts for 3250W-1-101
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 380MA 450 MOHM datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 409 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 5POS MALE-FEMALE 2M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf