Bourns Inc. 3252L-1-101LF
3252L-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3252L-1-101LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 3/4W LEADS
Datasheet Download
3252L-1-101LF.pdf
Availability of 3252L-1-101LF
QUANTITY
3252L-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252L-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3252L-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)