Bourns Inc. 3252L-1-105M
3252L-1-105M picture photo
Mfg. Part Number
3252L-1-105M
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 3/4W LEADS
Datasheet Download
3252L-1-105M.pdf
Availability of 3252L-1-105M
QUANTITY
3252L-1-105M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252L-1-105M
Internal Part NumberEIS-3252L-1-105M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252L-1-105M
Related Links3252L-, 3252L-1-105M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252L-1-105M Details Description
Related parts for 3252L-1-105M
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
RETAINER CLIP FOR LIGHTRAY MPX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.86"LX2.52"W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
VARISTOR 10MM PHEN 1.5KA 24.3V datasheet.pdf