Bourns Inc. 3252P-1-201
3252P-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-201
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-201.pdf
Availability of 3252P-1-201
QUANTITY
3252P-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-201
Internal Part NumberEIS-3252P-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-201
Related Links3252P, 3252P-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-201 Details Description
Related parts for 3252P-1-201
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LED HOLDER PANEL MT CLIP & RING datasheet.pdf
RES 523 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 417 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SHUNT 0.0001 OHM 5% 36W datasheet.pdf
IC REG SW QUASI RES TO-3PF-7 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf