Bourns Inc. 3252P-1-255
3252P-1-255 picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-255
Brief Description
TRIMMER 2.5M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-255.pdf
Availability of 3252P-1-255
QUANTITY
3252P-1-255 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-255
Internal Part NumberEIS-3252P-1-255
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.5M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-255
Related Links3252P, 3252P-1-255 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-255 Details Description
Related parts for 3252P-1-255
D-SUB CABLE MML50K/MC50G/MML50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
OSC XO 177.408MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
NON PLUG-INTOP PLUNGER STANDARD datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf