Bourns Inc. 3252P-1-255
3252P-1-255 picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-255
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2.5M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-255.pdf
Availability of 3252P-1-255
QUANTITY
3252P-1-255 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-255
Internal Part NumberEIS-3252P-1-255
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.5M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-255
Related Links3252P, 3252P-1-255 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-255 Details Description
Related parts for 3252P-1-255
RES 22 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 100V 4SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf