Bourns Inc. 3252P-1-501LF
3252P-1-501LF picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-501LF
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-501LF.pdf
Availability of 3252P-1-501LF
QUANTITY
3252P-1-501LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-501LF
Internal Part NumberEIS-3252P-1-501LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-501LF
Related Links3252P-, 3252P-1-501LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-501LF Details Description
Related parts for 3252P-1-501LF
CONN HEADER 1MM 10POS SMD TIN datasheet.pdf
PLUG FEMALE 5POS METAL CAP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FEP WIRE 26AWG GN 500' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf