Bourns Inc. 3252W-1-100LF
3252W-1-100LF picture photo
Mfg. Part Number
3252W-1-100LF
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252W-1-100LF.pdf
Availability of 3252W-1-100LF
QUANTITY
3252W-1-100LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252W-1-100LF
Internal Part NumberEIS-3252W-1-100LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252W-1-100LF
Related Links3252W-, 3252W-1-100LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252W-1-100LF Details Description
Related parts for 3252W-1-100LF
BRAID TIN COPPER FLAT 1/2" datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.65MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 18POS R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.11A 95 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917 datasheet.pdf