Bourns Inc. 3252W-1-205LF
3252W-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3252W-1-205LF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252W-1-205LF.pdf
Availability of 3252W-1-205LF
QUANTITY
3252W-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252W-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3252W-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252W-1-205LF
Related Links3252W-, 3252W-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252W-1-205LF Details Description
Related parts for 3252W-1-205LF
TCO 250VAC 10A 144C(291F) AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf