Bourns Inc. 3252X-1-102LF
3252X-1-102LF picture photo
Mfg. Part Number
3252X-1-102LF
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252X-1-102LF.pdf
Availability of 3252X-1-102LF
QUANTITY
3252X-1-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252X-1-102LF
Internal Part NumberEIS-3252X-1-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252X-1-102LF
Related Links3252X-, 3252X-1-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252X-1-102LF Details Description
Related parts for 3252X-1-102LF
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5MM GREEN datasheet.pdf
TNC PLUG REVERSE INTERFACE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf