Bourns Inc. 3252X-1-503MLF
3252X-1-503MLF picture photo
Mfg. Part Number
3252X-1-503MLF
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252X-1-503MLF.pdf
Availability of 3252X-1-503MLF
QUANTITY
3252X-1-503MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252X-1-503MLF
Internal Part NumberEIS-3252X-1-503MLF
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252X-1-503MLF
Related Links3252X-1, 3252X-1-503MLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252X-1-503MLF Details Description
Related parts for 3252X-1-503MLF
MODULE PIP 3.3VIN 18A VERT 12SIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ARRAY 200PF 100V NP0 0508 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf