Bourns Inc. 3252X-1-504
3252X-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3252X-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252X-1-504.pdf
Availability of 3252X-1-504
QUANTITY
3252X-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252X-1-504
Internal Part NumberEIS-3252X-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252X-1-504
Related Links3252X, 3252X-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252X-1-504 Details Description
Related parts for 3252X-1-504
IC 24-BIT AUDIO DAC 20SO datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 48-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE D 22POS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.5A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
C17 5A BUSS FA BK1 datasheet.pdf
33UF 50V 8X10 datasheet.pdf