Hirose Electric Co Ltd 3260-10S3(56)
3260-10S3(56) picture photo
Mfg. Part Number
3260-10S3(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
3260-10S3(56).pdf
Availability of 3260-10S3(56)
QUANTITY
3260-10S3(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3260-10S3(56)
Internal Part NumberEIS-3260-10S3(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series3200
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Shielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3260-10S3(56)
Related Links3260-1, 3260-10S3(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3260-10S3(56) Details Description
Related parts for 3260-10S3(56)
RES 22K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf