Hirose Electric Co Ltd 3260N-NT-16S(55)
3260N-NT-16S(55) picture photo
Mfg. Part Number
3260N-NT-16S(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPTACLE 16 POS SMD
Datasheet Download
3260N-NT-16S(55).pdf
Availability of 3260N-NT-16S(55)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3260N-NT-16S(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3260N-NT-16S(55)
Internal Part NumberEIS-3260N-NT-16S(55)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3260N-NT-16S(55)
Related Links3260N-NT, 3260N-NT-16S(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3260N-NT-16S(55) Details Description
Related parts for 3260N-NT-16S(55)
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT HS 10-TDFN datasheet.pdf
MAGKRIMP 3/8 RING 10380-52480 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A 8SOP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 700MA 60 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf