Bourns Inc. 3260W-1-502
3260W-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3260W-1-502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3260W-1-502.pdf
Availability of 3260W-1-502
QUANTITY
3260W-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3260W-1-502
Internal Part NumberEIS-3260W-1-502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3260 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±70ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.250" H (6.35mm x 4.32mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3260W-1-502
Related Links3260W, 3260W-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3260W-1-502 Details Description
Related parts for 3260W-1-502
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
SWITCH POWER TOOL 10AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MODEM CDMA RS-232 US IP BELL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf