Bourns Inc. 3262P-1-204
3262P-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
3262P-1-204
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3262P-1-204.pdf
Availability of 3262P-1-204
QUANTITY
3262P-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3262P-1-204
Internal Part NumberEIS-3262P-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3262 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.185" Face x 0.185" H (6.35mm x 4.70mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3262P-1-204
Related Links3262P, 3262P-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3262P-1-204 Details Description
Related parts for 3262P-1-204
IC DAC 12BIT W/AMP W/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
IC DIRECT IQ MOD/MIXER 20-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 62POS VERT datasheet.pdf
IC DRIVER LED MATRIX 44-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf