Bourns Inc. 3262P-1-204
3262P-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
3262P-1-204
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3262P-1-204.pdf
Availability of 3262P-1-204
QUANTITY
3262P-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3262P-1-204
Internal Part NumberEIS-3262P-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3262 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.185" Face x 0.185" H (6.35mm x 4.70mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3262P-1-204
Related Links3262P, 3262P-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3262P-1-204 Details Description
Related parts for 3262P-1-204
IC DATA SELECTOR/MUX 2-1 16DIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
POTTING COMPOUND BLACK 200ML datasheet.pdf
RES 332K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.22UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf