Bourns Inc. 3262W-1-100
3262W-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3262W-1-100
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3262W-1-100.pdf
Availability of 3262W-1-100
QUANTITY
3262W-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3262W-1-100
Internal Part NumberEIS-3262W-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3262 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.250" H (6.35mm x 4.32mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3262W-1-100
Related Links3262W, 3262W-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3262W-1-100 Details Description
Related parts for 3262W-1-100
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 5V 20MA SOT23 datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST EXTENDED 8POS T/ datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS SCREW datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf