Bourns Inc. 3262W-1-203LF
3262W-1-203LF picture photo
Mfg. Part Number
3262W-1-203LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3262W-1-203LF.pdf
Availability of 3262W-1-203LF
QUANTITY
3262W-1-203LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3262W-1-203LF
Internal Part NumberEIS-3262W-1-203LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3262 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.250" H (6.35mm x 4.32mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3262W-1-203LF
Related Links3262W-, 3262W-1-203LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3262W-1-203LF Details Description
Related parts for 3262W-1-203LF
IC VOICE REC/PL 150SEC EX 28TSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 12A DIRECTFET datasheet.pdf
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 160 OHM 10SIP datasheet.pdf
ENCAPSULATED CURRENT SENSE TRANS datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf