Bourns Inc. 3266P-1-204LF
3266P-1-204LF picture photo
Mfg. Part Number
3266P-1-204LF
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266P-1-204LF.pdf
Availability of 3266P-1-204LF
QUANTITY
3266P-1-204LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266P-1-204LF
Internal Part NumberEIS-3266P-1-204LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.174" Face x 0.174" H (6.35mm x 4.42mm x 4.42mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266P-1-204LF
Related Links3266P-, 3266P-1-204LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266P-1-204LF Details Description
Related parts for 3266P-1-204LF
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 10POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT 32BIT LV 96FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMB datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.65A 86 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
IC SPEAKER AMP CLASS D 24VQFN datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf