Bourns Inc. 3266Y-1-253
3266Y-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-253
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-253.pdf
Availability of 3266Y-1-253
QUANTITY
3266Y-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-253
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-253
Related Links3266Y, 3266Y-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-253 Details Description
Related parts for 3266Y-1-253
RES 4.22M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 520V 4.4A DPAK datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 21POS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.82UF RADIAL datasheet.pdf
TV 4C 4#8(TWIN) SKT J/N RECP datasheet.pdf
12UF 450V 15.875X44.45 85C AXI datasheet.pdf