Bourns Inc. 3266Y-1-253RLF
3266Y-1-253RLF picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-253RLF
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-253RLF.pdf
Availability of 3266Y-1-253RLF
QUANTITY
3266Y-1-253RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-253RLF
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-253RLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-253RLF
Related Links3266Y-1, 3266Y-1-253RLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-253RLF Details Description
Related parts for 3266Y-1-253RLF
RES SMD 768 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC QUAD LP DIFF COMPARATR 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT TERM TIN 22AWG datasheet.pdf
IC ELECTRONIC FUSE 12V 10-DFN datasheet.pdf
MONITORING MODULE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf