Bourns Inc. 3266Y-1-500
3266Y-1-500 picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-500
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-500.pdf
Availability of 3266Y-1-500
QUANTITY
3266Y-1-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-500
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-500
Related Links3266Y, 3266Y-1-500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-500 Details Description
Related parts for 3266Y-1-500
CONN PC PIN CIRC 0.063DIA SILVER datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 25VDC 1206 datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 10-15AT WIRES datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 9POS datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE 1 = 11LB BOX datasheet.pdf
CONN HDR 44POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN RECP datasheet.pdf
470UF 50V 16X32 105C RAD datasheet.pdf