Bourns Inc. 3266Z-1-102
3266Z-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3266Z-1-102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 1/4W PC PIN
Datasheet Download
3266Z-1-102.pdf
Availability of 3266Z-1-102
QUANTITY
3266Z-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Z-1-102
Internal Part NumberEIS-3266Z-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Z-1-102
Related Links3266Z, 3266Z-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Z-1-102 Details Description
Related parts for 3266Z-1-102
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 8A TO-220 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
THYRISTOR 65V 400A SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 340MA 850 MOHM datasheet.pdf
CERAMIC PASSIVE RFID TAG datasheet.pdf
SCREW,MACHINE,FH,CROSS RECESS datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf