Bourns Inc. 3269P-1-202G
3269P-1-202G picture photo
Mfg. Part Number
3269P-1-202G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269P-1-202G.pdf
Availability of 3269P-1-202G
QUANTITY
3269P-1-202G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269P-1-202G
Internal Part NumberEIS-3269P-1-202G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.205" H (6.35mm x 4.32mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269P-1-202G
Related Links3269P-, 3269P-1-202G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269P-1-202G Details Description
Related parts for 3269P-1-202G
BIT SET TORX W/HOLDER 12PC datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOUNTING CLAMP VERTICAL 3IN DIA datasheet.pdf
ME 9210 8MB RAM 4MB FLASH LINUX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM BLOCK FOR datasheet.pdf
GRACE INERTIA CONNECTOR 6.2MM PI datasheet.pdf