Bourns Inc. 3269P-ES2-102
3269P-ES2-102 picture photo
Mfg. Part Number
3269P-ES2-102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269P-ES2-102.pdf
Availability of 3269P-ES2-102
QUANTITY
3269P-ES2-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269P-ES2-102
Internal Part NumberEIS-3269P-ES2-102
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.205" H (6.35mm x 4.32mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269P-ES2-102
Related Links3269P-, 3269P-ES2-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269P-ES2-102 Details Description
Related parts for 3269P-ES2-102
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.5A TUMT3 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 5MFP datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3G3MX2 EMC FILTER,3G3MX2-AB007 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PLIERS FLAT NOSE 9.38" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf