Bourns Inc. 3269P-ES2-103
3269P-ES2-103 picture photo
Mfg. Part Number
3269P-ES2-103
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269P-ES2-103.pdf
Availability of 3269P-ES2-103
QUANTITY
3269P-ES2-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269P-ES2-103
Internal Part NumberEIS-3269P-ES2-103
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.205" H (6.35mm x 4.32mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269P-ES2-103
Related Links3269P-, 3269P-ES2-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269P-ES2-103 Details Description
Related parts for 3269P-ES2-103
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
BUSHING datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CARRIER OPEN datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf