Bourns Inc. 3269W-1-203G
3269W-1-203G picture photo
Mfg. Part Number
3269W-1-203G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269W-1-203G.pdf
Availability of 3269W-1-203G
QUANTITY
3269W-1-203G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269W-1-203G
Internal Part NumberEIS-3269W-1-203G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging3269 Model Laser Marking Dec/2008
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269W-1-203G
Related Links3269W-, 3269W-1-203G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269W-1-203G Details Description
Related parts for 3269W-1-203G
IC MPU RESET CIRC 2.55V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 30MM-100MM PREWIR datasheet.pdf
ADAPTER BNC MALE-DBL BANA PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
M12 SHLD,NPB,4MM,NPN,NC,5M CAB datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf