Bourns Inc. 3269W-ES2-104G
3269W-ES2-104G picture photo
Mfg. Part Number
3269W-ES2-104G
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269W-ES2-104G.pdf
Availability of 3269W-ES2-104G
QUANTITY
3269W-ES2-104G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269W-ES2-104G
Internal Part NumberEIS-3269W-ES2-104G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269W-ES2-104G
Related Links3269W-E, 3269W-ES2-104G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269W-ES2-104G Details Description
Related parts for 3269W-ES2-104G
LEVER SWITCH PCB SPDT .1A 30V datasheet.pdf
SHIELDING BAG 4X30 METAL-IN datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf