Switchcraft Inc. 3280-6PG-315
3280-6PG-315 picture photo
Mfg. Part Number
3280-6PG-315
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
3280-6PG-315.pdf
Availability of 3280-6PG-315
QUANTITY
3280-6PG-315 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3280-6PG-315
Internal Part NumberEIS-3280-6PG-315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMulti-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3280-6PG-315
Related Links3280-6, 3280-6PG-315 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
3280-6PG-315 Details Description
Related parts for 3280-6PG-315
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
T212M-C-PRINTER datasheet.pdf
VARISTOR 35V 280A 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf