Switchcraft Inc. 3280-9SG-521
3280-9SG-521 picture photo
Mfg. Part Number
3280-9SG-521
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE SKT
Datasheet Download
3280-9SG-521.pdf
Availability of 3280-9SG-521
QUANTITY
3280-9SG-521 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3280-9SG-521
Internal Part NumberEIS-3280-9SG-521
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMulti-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3280-9SG-521
Related Links3280-9, 3280-9SG-521 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
3280-9SG-521 Details Description
Related parts for 3280-9SG-521
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 34A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R SMD datasheet.pdf