Bourns Inc. 3290H-1-102
3290H-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3290H-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3290H-1-102.pdf
Availability of 3290H-1-102
QUANTITY
3290H-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3290H-1-102
Internal Part NumberEIS-3290H-1-102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3290 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3290H-1-102
Related Links3290H, 3290H-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3290H-1-102 Details Description
Related parts for 3290H-1-102
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO3P datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 910 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf