Bourns Inc. 3290H-1-203
3290H-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3290H-1-203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3290H-1-203.pdf
Availability of 3290H-1-203
QUANTITY
3290H-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3290H-1-203
Internal Part NumberEIS-3290H-1-203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3290 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3290H-1-203
Related Links3290H, 3290H-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3290H-1-203 Details Description
Related parts for 3290H-1-203
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 70MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PB MOM 6A SQUARE RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M PLAN 79215835 datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
24 POS DISCRETE WIRE PLUG ASY datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf