Bourns Inc. 3290H-1-203
3290H-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3290H-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3290H-1-203.pdf
Availability of 3290H-1-203
QUANTITY
3290H-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3290H-1-203
Internal Part NumberEIS-3290H-1-203
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3290H-1-203
Related Links3290H, 3290H-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3290H-1-203 Details Description
Related parts for 3290H-1-203
CABLE CAT5 SFTP PATCH YELLOW 1M datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 460MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 400A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 61MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU ARM 100MHZ 128K 64-LQFP datasheet.pdf