Bourns Inc. 3290H-1-501
3290H-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3290H-1-501
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3290H-1-501.pdf
Availability of 3290H-1-501
QUANTITY
3290H-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3290H-1-501
Internal Part NumberEIS-3290H-1-501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3290 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3290H-1-501
Related Links3290H, 3290H-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3290H-1-501 Details Description
Related parts for 3290H-1-501
IC DAC QUAD LP 12BIT 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf