Bourns Inc. 3290P-1-501
3290P-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3290P-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3290P-1-501.pdf
Availability of 3290P-1-501
QUANTITY
3290P-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3290P-1-501
Internal Part NumberEIS-3290P-1-501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3290 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.150" H (9.53mm x 3.81mm x 3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3290P-1-501
Related Links3290P, 3290P-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3290P-1-501 Details Description
Related parts for 3290P-1-501
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 100KSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 33 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf