Bourns Inc. 3292L-1-203MLF
3292L-1-203MLF picture photo
Mfg. Part Number
3292L-1-203MLF
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
3292L-1-203MLF.pdf
Availability of 3292L-1-203MLF
QUANTITY
3292L-1-203MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292L-1-203MLF
Internal Part NumberEIS-3292L-1-203MLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292L-1-203MLF
Related Links3292L-1, 3292L-1-203MLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292L-1-203MLF Details Description
Related parts for 3292L-1-203MLF
DIODE GP 600V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION DL 10-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 20A 8SON datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 913 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED RED 4MM OVAL T/H datasheet.pdf