Bourns Inc. 3292L-1-253M
3292L-1-253M picture photo
Mfg. Part Number
3292L-1-253M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
3292L-1-253M.pdf
Availability of 3292L-1-253M
QUANTITY
3292L-1-253M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292L-1-253M
Internal Part NumberEIS-3292L-1-253M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292L-1-253M
Related Links3292L-, 3292L-1-253M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292L-1-253M Details Description
Related parts for 3292L-1-253M
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
CONNECTOR 48POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf