Bourns Inc. 3292L-1-504
3292L-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3292L-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
3292L-1-504.pdf
Availability of 3292L-1-504
QUANTITY
3292L-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292L-1-504
Internal Part NumberEIS-3292L-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292L-1-504
Related Links3292L, 3292L-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292L-1-504 Details Description
Related parts for 3292L-1-504
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.1W D 20WQFN datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 8A datasheet.pdf
IC INVERT SCHMIT TRIG DL 6SON datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 380MA 1.65 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 125A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf