Bourns Inc. 3292P-1-502LF
3292P-1-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3292P-1-502LF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292P-1-502LF.pdf
Availability of 3292P-1-502LF
QUANTITY
3292P-1-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292P-1-502LF
Internal Part NumberEIS-3292P-1-502LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTrimpot Potentiometer Substitution Guide
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.150" H (9.53mm x 3.81mm x 3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292P-1-502LF
Related Links3292P-, 3292P-1-502LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292P-1-502LF Details Description
Related parts for 3292P-1-502LF
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
VARISTOR 389V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER HI SENS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 10DFN datasheet.pdf
PAC-S400-SD37 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.79A 135 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf