Bourns Inc. 3292W-1-201MLF
3292W-1-201MLF picture photo
Mfg. Part Number
3292W-1-201MLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292W-1-201MLF.pdf
Availability of 3292W-1-201MLF
QUANTITY
3292W-1-201MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292W-1-201MLF
Internal Part NumberEIS-3292W-1-201MLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292W-1-201MLF
Related Links3292W-1, 3292W-1-201MLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292W-1-201MLF Details Description
Related parts for 3292W-1-201MLF
CONN HEADER .100 SNGL STR 26POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 230MW SC59 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf