Bourns Inc. 3292W-1-202M
3292W-1-202M picture photo
Mfg. Part Number
3292W-1-202M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292W-1-202M.pdf
Availability of 3292W-1-202M
QUANTITY
3292W-1-202M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292W-1-202M
Internal Part NumberEIS-3292W-1-202M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292W-1-202M
Related Links3292W-, 3292W-1-202M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292W-1-202M Details Description
Related parts for 3292W-1-202M
REGULATOR 9.00V TAB MOUNT datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 193K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHISEL 30 DEGREE 1.60MM (0.06) datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R datasheet.pdf
F3SJ-A0970P55 datasheet.pdf
MOD PLUG HDM 9SAPR G 641334 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf