Bourns Inc. 3292W-1-254
3292W-1-254 picture photo
Mfg. Part Number
3292W-1-254
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292W-1-254.pdf
Availability of 3292W-1-254
QUANTITY
3292W-1-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292W-1-254
Internal Part NumberEIS-3292W-1-254
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292W-1-254
Related Links3292W, 3292W-1-254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292W-1-254 Details Description
Related parts for 3292W-1-254
DIODE ZENER 11V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 9VC 8MSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 3POS 12' datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FERRITE CORE E 526NH N27 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf